اروپا 2030

نقد و بررسی کتاب اروپا 2030؛ آینده پژوهی ساختار اتحادیه اروپا

اروپا 2030

نقد و بررسی کتاب اروپا 2030؛ آینده پژوهی ساختار اتحادیه اروپا

اروپا 2030

بزرگترین بلوک اقتصادی جهان که در سال‌های اخیر، روند رو به رشدی در جذب کشورهای جدید به خود داشته و یکی از بی‌سابقه‌ترین نمونه‌های همگرایی در تاریخ را ایجاد کرده، با مشکلات فراوانی روبرو است که آینده آن را با مخاطرات جدی روبرو می‌کند. بحران اقتصادی فراگیر در آغازین سال‌های قرن بیست و یکم، زنگ خطر را برای اتحادیه اروپا به صدا درآورد اما اقتصاد، تنها چالش قاره سبز نیست. امنیت، سیاست خارجی و فرهنگ از اساسی‌ترین مشکلاتی هستند که اتحادیه اروپا با آنها درگیر است؛ مشکلاتی که سبب شد تا در انتخابات اخیر پارلمان اروپا، رای اکثر شرکت‌کنندگان در انتخابات به سبد احزاب مخالف اتحادیه اروپا ریخته شود. وقایع اخیر در شرق اروپا و بالا گرفتن بحران رابطه مسکو – بروکسل بر سر تامین انرژی اروپا نیز یکی دیگر از مشکلات جدی و فراگیری است که سران اتحادیه اروپا باید برای آن تصمیم‌گیری کنند. مجموع همه این عوامل سبب شده‌اند تا نوعی عدم قاطعیت در تصمیم‌گیری واحد در اتحادیه اروپا به چشم بخورد که چشم‌انداز مناسبی را در تقویت همگرایی این اتحادیه به دست نمی‌دهد. با این حال، غلبه بر بحران اقتصادی و مثبت شدن نرخ رشد اقتصادی اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از سال 2011 به بعد، نوعی امیدواری را در میان حامیان این همگرایی ایجاد کرده است.

دانشجوی ایرانی، چگونه Brexit را پیش‌بینی کرد؟

چهارشنبه, ۱۱ مرداد ۱۳۹۶، ۰۷:۱۱ ق.ظ

نگاهی به سناریوهای کتاب «اروپا 2030؛ آینده پژوهی ساختار اتحادیه اروپا» که به قلم مهدی خانعلی‌زاده و توسط انتشارات «سخنوران» منتشر شده، نشان می‌دهد که نویسنده کتاب از سال 1393 یعنی در حدود دو سال قبل، نسبت به خروج بریتانیا از اتحادیه و جدایی لندن از بروکسل هشدار داده است.


به عنوان مثال، در فصل پنجم این کتاب می‌خوانیم: «بر این اساس، انگلستان در سال 2017 همه‌پرسی جدایی از اتحادیه اروپا را برگزار می‌کند و با رای مثبت مردم این کشور، انگلیس رسما در سال 2020 از این اتحادیه خارج می‌شود. خروج انگلیس با اقتصادی به حجم دو و نیم تریلیون دلار که ششمین اقتصاد بزرگ جهان است، از اتحادیه اروپا، ضربه سختی به ساختار همگرایی این اتحادیه وارد می‌کند؛ چرا که هم روند رو به جلوی افزایش کمی و کیفی اعضای اتحادیه را برهم می‌زند و هم علاوه بر ریختن قبح خروج از اتحادیه که در سال‌های گذشته تلاش بسیاری برای جلوگیری از آن صورت گرفت (مانند ماجرای بحران اقتصادی یونان و حفظ این کشور در اتحادیه اروپا به هر قیمت)، موفقیت اقتصادی و تجاری اتحادیه را نیز که تاکنون برگ برنده اصلی آن برای تبدیل شدن به یک بلوک قدرتمند و تاثیرگذار جهانی بود، دچار خدشه جدی می‌کند.»


در مقدمه این کتاب می‌خوانیم: بزرگترین بلوک اقتصادی جهان که در سال‌های اخیر، روند رو به رشدی در جذب کشورهای جدید به خود داشته و یکی از بی‌سابقه‌ترین نمونه‌های همگرایی در تاریخ را ایجاد کرده، با مشکلات فراوانی روبرو است که آینده آن را با مخاطرات جدی روبرو می‌کند. بحران اقتصادی فراگیر در آغازین سال‌های قرن بیست و یکم، زنگ خطر را برای اتحادیه اروپا به صدا درآورد اما اقتصاد، تنها چالش قاره سبز نیست. امنیت، سیاست خارجی و فرهنگ از اساسی‌ترین مشکلاتی هستند که اتحادیه اروپا با آنها درگیر است؛ مشکلاتی که سبب شد تا در انتخابات اخیر پارلمان اروپا، رای اکثر شرکت‌کنندگان در انتخابات به سبد احزاب مخالف اتحادیه اروپا ریخته شود.


وقایع اخیر در شرق اروپا و بالا گرفتن بحران رابطه مسکو – بروکسل بر سر تامین انرژی اروپا نیز یکی دیگر از مشکلات جدی و فراگیری است که سران اتحادیه اروپا باید برای آن تصمیم‌گیری کنند. مجموع همه این عوامل سبب شده‌اند تا نوعی عدم قاطعیت در تصمیم‌گیری واحد در اتحادیه اروپا به چشم بخورد که چشم‌انداز مناسبی را در تقویت همگرایی این اتحادیه به دست نمی‌دهد.


گفتنی است، کتاب «اروپا 2030؛ آینده پژوهی ساختار اتحادیه اروپا» به قلم مهدی خانعلی‌زاده و توسط انتشارات «سخنوران» منتشر شده است.


برای خرید این کتاب، اینجا را کلیک کنید.

  • ۹۶/۰۵/۱۱
  • ۶۷۵۹ نمایش
  • اتودیان ایرانی

اتحادیه اروپا

اروپا

پیش بینی

کتاب

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی